Pred rokom sme mali možnosť zažiť atmosféru najväčšieho a najznámejšieho medzinárodného podujatia v Taliansku, vinárskeho veľtrhu Vinitaly. Každoročne sa koná v apríli vo Verone, tento rok je to už 51. ročník. Podujatie je prístupné tak verejnosti ako aj odborníkom, výrobcom a distribútorom na trhu s vínom a vinohradníckym vybavením. Spolu s Vinexpom organizovaným každoročne vo francúzskom Bordeaux patria k popredným celosvetovým vinárskym podujatiam.

Areál Vinitaly hostí niekoľko tisíc vystavovateľov, ktorí sa prezentujú v rozľahlých výstavných pavilónoch rozdelených podľa talianskych regiónov pre prezentácie vínarov a na zvlášť haly pre vystavovateľov techniky a vybavenia.

Pre výrobcov v Taliansku je návštevnosť tejto akcie barometrom, ktorým merajú stav na trhu a prognózujú jeho vývoj na budúce obdobie. Tento veľtrh vinárstva tiež využívajú ako príležitosť na predstavenie a spustenie čerstvej produkcie vín a nových štýlov do obehu, príp. na ohlásenie spolupráce s univerzitami, organizáciami podporujúcimi ekologické pestovanie hrozna a výrobu biodynamických vín, či spoluprácu s inými vinármi.

Počas štyroch dní tu prebiehajú početné vinárske a kulinárske show, výstavy, prednášky a degustácie. Špeciálne dojmy sme si priniesli z VIP Lounge, kde majú akreditovaní návštevníci možnosť ochutnať z približne stovky vzoriek vín. Výber zväčša tvorí panel vín reprezentujúci všetky taliankske regióny, no medzi nimi sa nájde aj niekoľko vzoriek zriedkavejších či kurióznych vín zo sveta. Takto napríklad sme okoštovali víno zo Španielska modré ako voda v bazéne. Ak si dobre pamätám, vzorka bola tuším aj nazvaná swimming pool. Vzhľadom na počet a výnimočnosť vzoriek máte čo robiť, ak to chcete stihnúť v priebehu trvania veľtrhu. J

Okrem prezentácie a obchodných stretnutí prebiehajú na Vinitaly aj odborné senzorické degustácie, osobitne vo všetkých kategóriach vín – suché, sladké, tiché, šumivé, alkoholizované víno, a iné ďalšie. Vína hodnotia päťčlenné komisie, v ktorých spravidla sedia dvaja talianski degustátori, dvaja zahraniční novinári z odboru a jeden medzinárodný degustátor zo zahraničia. Po výpočte priemerného skóre (najvyššia a najnižšia známka sa neberie do úvahy) udeľujú vínam medajly. Popri oceňovaní samotných vín sa na Vinitaly udeľujú tiež ocenenia pre novinárov a periodiká z oblasti enológie a tiež ocenenia pre organizácie a vinárstva prispievajúce k šíreniu povedomia a kultúry o víne na medzinárodnej úrovni.

Milovníci vína, výstav a spoločenských akcií si Vinitaly určite užijú. Okrem samotného veľtrhu máte výbornú príležitosť na návštevu krásnej Verony, romantického a absolútne historického mesta, ktoré je zapísané ako dedičstvo UNESCO.

Viac informácií o tohtoročnom podujatí nájdete na oficiálnej stránke podujatia http://www.vinitaly.com/en

6f60b13f-44e9-4ca6-aeea-e7637b785ccd