Nakoľko obe sú to šumivé vína, v pohárí vyzerajú veľmi podobne. No a práve tam sa ich podobnosť končí. Najmä ak ste fanúšikom bubliniek, pričom už rozoznávate aj rozdiel medzi sektom a prirodzene šumivým vínom,  zjednodušená odpoveď, ktorej sa vám v našom kraji občas dostane – Prosecco je talianske šampanské, je fakticky nesprávna a pre pochopenie odlišností ničnehovoriaca.  Tento blog má za cieľ podať vám základné informácie o dvoch najznámejších vínach v kategórií šumivé vína bez umelého pridania CO2.

Zopár faktov k obom:

chaŠampanské je šumivé víno, ktoré sa vyrába v regióne Champagne (Francúzsko) v okolí mesta Remeš asi 130 km SV od Paríža.

Vyrábajú ho z odrôd Chardonnay, Pinot Noir (Rulandské modré) a Pinot Meunier, nákladnou metódou, ktorá sa nazýva „tradičná metóda“.

Pohár šampanského pri cukornatosti Brut a obsahu alkoholu 12% obsahuje približne 128 kalórii. Fľašu pomerne kvalitného šampanského kúpite za cenu približne od 36 EUR.

chProsecco je šumivé víno vyrábané v regióne Veneto (Taliansko), pôvodne výhradne v okolí mesta Treviso asi 25 km od Benátok, no v súčasnosti prakticky v celej oblasti.

Dôvod, ktorý viedol k rozšíreniu produkčných noriem a umožnil výrobu prosecca na celom území Veneta, bola otázka rýchlo rastúceho celosvetového dopytu. Ročná produkcia malej oblasti už dávno prestala postačovať na jeho pokrytie. Taliani vypočítali trojnásobne vyšší dopyt, ako bola skutočná výťažnosť miestnych viníc.

Pre zachovanie kvality produktu však prijali prísne kvalitatívne normy vzťahujúce sa na konkrétnu odrodu, metódu výroby a presné určenie územného pôvodu.

  • Vyrába sa primárne z hrozna Glera; povolené prídavné odrody ku Glere sú Pinot Bianco (Rulandské biele) a Verduzzo,
  • cenovo dostupnejšou metódou nazývanou “Charmatova metóda” alebo tiež “tanková metóda”,
  • pohár prosecca pri cukornatosti Brut a obsahu alkoholu 11% obsahuje približne 121 kalórii,
  • fľaša pomerne kvalitného Prosecca vás vyjde na 10,50 – 12,50 EUR.

Senzorický profil šampanského

champagne

Degustačné poznámky: Keďže šampanské zreje na kvasinkách usadených vo fľaši po dobu minimálne 15 mesiacov, svojou vôňou a chuťou často pripomína kôrku syra. Pri tých vyberanejších druhoch máva príjemnú chuť opečeného chlebíka alebo sušienok.

Zrenie vo fľaši mu dodáva extra jemnú, dlhotrvajúcu a prenikavú perláž. Ročníkové šampanské v sebe často nesú ešte delikátnejšie arómy po mandliach, pomarančovej kôre a čerešniach.

Párovanie s jedlom: Vzhľadom na to, že šampanské je obvykle výrazne suché víno s vyšším podielom kyseliniek, báječne sa hodí ako aperitív s jedlami z morských plodov, surovej a nakladanej zelenine, no aj k chrumkavým vyprážaným predjedlám (cibuľové ringále so smotanovým dipom, či jarná rolka).

Senzorický profil Prosecca

prosecco

Degustačné poznámky: Hrozno k výrobe prosecca sa pestuje v teplejšom podnebí a má tak výraznejšie ovocné a kvetinové vône, príznačné pre dozreté ovocie. Pretože víno zreje vo veľkých nádržiach, tzv. autoklávoch, no pri nižšom tlaku, ako je tomu pri klasickej metóde zrenia vo fľaši, bublinky Prosecca sú ľahšie, penivejšie a o niečo kratšie šumia v pohári.

Vyberanejšie druhy Prosecca často nesú aromatické stopy tropického ovocia, smotany, lieskových orechov, vanilky aj včelích plástov.

Párovanie s jedlom: V prípade prosecca je ideálne prikloniť sa ku kombináciam s údeninami, k predjedlám na báze ovocia (skvele ho dopĺňajú kúsky melónu či manga obalené v plátkoch proscuitta) a k ľahším jedlám ázijskej kuchyne (thajské rezance či sushi). Zapíjanie hranolčekov proseccom môže znieť ako barbarstvo, lenže čo už, keď k sebe tak šialene dobre pasujú!

Čo je teda na šampanskom také drahé?

Všeobecne vzaté, výroba šampanského stojí jeho výrobcov viac času, zdrojov a tým aj peňazí. Veľkým ALE a dôležitým faktorom navyšujúcim cenovú nerovnováhu na trhu je dopyt. Pretože šampanské vnímame ako luxusný produkt predovšetkým cez jeho rokmi vybudovaný imidž a exkluzívne postavenie regiónu Champagne, zodpovedajú tomu aj ich obchodné marže. Nie všetci sme však zvyknutí zaplatiť za fľašu vína viac ako 20 EUR. V tejto cenovej hladine už ale nájdete výnimočné Prosecco z oblastí Conegliano Valdobbiadene a Colli Asolani.

6f60b13f-44e9-4ca6-aeea-e7637b785ccd